В Україні введено заборону на створення фінансових пірамід
Чому популярні фінансові піраміди
Після появи в Україні коронавирусной інфекції та оголошення карантину економіка держави знаходиться в занепаді. Переживають кризу як малий, так і великий бізнес. Бажаючи хоч трохи поліпшити фінансове благополуччя своєї родини, українці шукають легкий спосіб заробітку. Тому довірливі громадяни часто стають учасниками фінансових пірамід, а їх кількість постійно зростає.
Що являє собою піраміда
Фінансова піраміда здається громадянам вигідним вкладенням коштів, і хоча кожен українець прекрасно розуміє, де буває безкоштовний сир, мрія хоч трохи розбагатіти перевищує всі.
Дохід від існування подібних структур отримує виключно її власник і обмежене число перших вкладників. Решта виявляються в ролі звичайних жертв. Середній термін існування української піраміди – 2 роки, при цьому, чим пізніше ви вклали кошти, тим менше маєте шансів їх повернути. За словами власників, дохід від подібного підприємства набагато вище ринкового. Приблизно такими гаслами вони і заманюють народ.
Фінансові піраміди діють за досить простою схемою. Засновником залучаються перші клієнти, які заманюються обіцянкою високого прибутку. Для вкладників пропонуються бонуси і спеціальні програми, єдина мета яких – стимулювати залучати до піраміди нових клієнтів.
На початковому етапі кошти першим вкладником виплачує засновник з власної кишені. Потім залучені кошти нових людей йдуть на покриття витрат і бонусів вкладникам першої хвилі, золотих директорів, менеджерів 52 рівня або як їх назве фантазія власника, а також на покриття витрат самих засновників. Поступово піраміда розростається, захоплюючи в свої мережі все нових клієнтів. Українцям слід розуміти, що єдине джерело фінансування таких схем – кошти нових позичальників. Піраміда існує, поки люди вірять в свою прибуток і вкладають в неї засобу. При цьому приплив нових учасників не може тривати вічно.
На цьому тлі існування МФО, що пропонують кредитування в інтернеті, нехай іноді і під великий відсоток виглядає просто дитячими пустощами. А з огляду на той факт, що вони пропонують для громадян, які перебувають у складній ситуації перекредитування з простроченням, і зовсім робить їх незамінними фінансовими організаціями. Потрібно звертати увагу на умови, вибирати компанію з невеликими відсотками і вчасно погашати борги. Тоді ніяких проблем не виникає.
З пірамідою інша справа. Рано чи пізно вона лусне.
Як зрозуміти, що ви зіткнулися з пірамідою. Будь-яка піраміда має загальні відмінні риси:
- Дозвільних документів на ведення фінансової діяльності по суті немає. Якщо ліцензія є, вона іноземна, або екзотичної країни.
- Проект обіцяє надприбуток, деякі піраміди гарантують до 400% прибутковості.
- Алгоритм примноження коштів незрозумілий, єдине джерело доходу – залучення до справи нових осіб.
- Агресивний маркетинг, кричуща реклама. Як правило, реклама проводитися в інтернеті, вона заснована на емоційних моментах. Особливих аргументів, крім «ви отримаєте в п’ять разів більше» немає. Рекомендації блогерів і медійних персон не повинна вводити в оману. Як правило, вона фейковий.
- Фізичного офісу у компанії, як правило, немає. Вона існує в повітрі. Інший варіант – купа регіональних офісів.
Наполегливі пропозиції залучати друзів і родичів, часом переходять в прямі вимоги і обіцяють небувалі бонуси.
Досвід минулих років мало що дав українському населенню. Про трьох простих буквах МММ знають буквально всі. За приблизними підрахунками в піраміді взяло участь 20 мільйонів українських громадян, які постраждали на 5 мільйонів доларів. Трохи менш відома піраміда, що з’явилася нема на просторах колишнього СРСР, а конкретно в Україні – Інваспорт, від якої постраждали довірливі громадяни. Що не заважає українцям вплутуватися і далі в подібні історії. Більш того творці фінансових пірамід тепер перейшли на новий рівень і промишляють на просторах інтернет, де більше місця для розмаху.
Досвід минулих років мало що дав українському населенню. Про трьох простих буквах МММ знають буквально всі. За приблизними підрахунками в піраміді взяло участь 20 мільйонів українських громадян, які постраждали на 5 мільйонів доларів. Трохи менш відома піраміда, що з’явилася нема на просторах колишнього СРСР, а конкретно в Україні – Інваспорт, від якої постраждали довірливі громадяни. Що не заважає українцям вплутуватися і далі в подібні історії. Більш того творці фінансових пірамід тепер перейшли на новий рівень і промишляють на просторах інтернет, де більше місця для розмаху.
Закон забороняє діяльність пірамід
Діяльність цих шахрайських організацій полягає не тільки в виманюванні деякої кількості коштів з кишені українця. Існування пірамід підриває основи фінансового ринку і економіки України в цілому.
Збір фінансових ресурсів міг стати справжнім джерелом фінансування реальних секторів економіки. Ось тільки громадяни вперто воліють інвестувати зарплати виключно в піраміди, спокушаючи високими баришами і переконливою рекламою. Гроші, які могли б крутитися на внутрішньому інвестиційному ринку країни, просто осідають в кишені у підприємливих шахраїв.
Уряд України вирішив підійти до справи, змінивши законодавчу базу. До недавніх пір діяльність пірамід регулювалася винятково нормативним актом, який погано працював на практиці. Доброю новиною є реєстрація Радою законопроекту під номером 3479. Проект переслідує кілька цілей:
- припиняти виникнення пірамід ще в зародку;
- передбачити адекватне покарання для творців пірамід;
- координувати роботу правоохоронних структур.
Так і народився ЗУ «Про заборону фінансових пірамід». Проект закону був розглянутий в травні 2020 року і вступив в силу вже на наступний день. У ньому дано визначення піраміді як незаконної системі забезпечення високого рівня доходів за рахунок діяльності по залученню майна і доходів інших членів, якщо виплата прибутку формується за рахунок перерозподілу цих ресурсів. Відповідно до прийнятого закону будь-яка фінансова піраміда в Україні заборонена. Їх діяльність є незаконною. Їх реклама також знаходиться під забороною. Закон передбачає внесення змін до Кримінального Кодексу, зокрема доповнення його редакції статті 190 – про створення пірамід і пособництві такого роду діяльності.
За різні провини ця стаття передбачає такі міри покарання:
- за створення піраміди, залучення в неї коштів і поширення інформації – штраф від 100 до 300 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
- обмеження свободи до 3 років;
- за попередньою змовою осіб або повторне порушення закону про заборону пірамід – обмеження та позбавлення волі до 5 років;
- за великий розмір збитків – позбавлення волі від 5 до 8 років з конфіскацією майна;
- те ж саме для групи осіб або в особливо великих розмірах – від 8 до 12 років з конфіскацією.
Великими збитками в даному випадку вважають грошові операції або операції з майном – більше 250 неоподатковуваних мінімумів, особливо великі – більше 600.
Доповнені були також ЗУ «Про рекламу» та «Про захист прав споживачів».
Досвід розвинених країн
Світова спільнота позитивно оцінило прийняття закону в якості першого кроку в боротьбі з фінансовими пірамідами. Україна далеко не перша країна, яка вирішується на радикальні заходи по боротьбі з цим видом злочинності. США ведуть жорстку боротьбу з шахраями, правда, на рівні штатів. У схеми є свої плюси, оскільки раз у кілька років генеральна прокуратура держави створює новий план по боротьбі з фінансовими пірамідами. Найбільш гучна американська операція останніх років «Підірвана довіра». Після її проведення під слідством опинилося понад 500 шахраїв, від рук яких постраждало не менший, ніж 120 000 американських громадян.
Не відстає від битви з пірамідами і сусіднє з Америкою держава, Канада. Там був прийнятий «Акт про конкуренцію», вимоги якого зобов’язані виконувати всі учасники MLM. В іншому випадку їх діяльність буде прирівняна до фінансової піраміди. Правопорушник буде оштрафований на суму 200 тисяч доларів і позбавлений волі на рік. Якщо буде доведено, що проект насправді є пірамідою, власникам світить позбавлення волі до 5 років.
Приклад з реальності
Не так давно в Україні з’явилася фінансова піраміда, відома народу під назвою B2B Jewelry. Діяла схема досить витончено – піраміда підносилася під виглядом магазину ювелірних прикрас, причому більшість точок відкривалося як не дивно не в великих містах, а в районних центрах. Реклама в інтернеті і по телевізору говорила про те, що компанія займається продажем прикрас з золота і срібла під 100% річних. Покупцям був обіцяний повний кешбек за покупку прикрас і навіть нараховувалися невеликі відсотки. Після різноманітних акцій супермаркетів населення вже нічому не дивувалася і навіть мало задавалося питанням – а в чому тоді вигода самої організації. Насправді глядачам був показаний красивий антураж, і продаж ювелірних виробів була основною діяльністю.
Більш того, продажу взагалі не велися. Щоб купити хоч щось, потрібно було зареєструватися через інтернет. Причому при міфічної покупці кредитні карти не бралися, тільки готівку. Номери кредитних карт залишалися пізніше при реєстрації, також активно просили вказати номера знайомих і друзів, пропонуючи бонуси. Мало хто розумів, що засновники хочуть привести в справу якомога більше людей, які вклали б свої гроші в пустушку.
Умови угоди були захмарні – клієнтові пропонували ювелірний виріб, плюс його вартість і плюс 100-200 гривень зверху. Але головний товар – сертифікат на одну тисячу гривень. При його покупці клієнтам обіцяли повернення 8% коштів на тиждень, просто за картонну папірець, на якій є тільки штамп і адреса магазина, а також подібність друку. Це і було головною метою піраміди, щоб якомога більше людей віддало хоча б по тисячі гривень за картонку з написом. За рік клієнтам обіцяли прибуток в 416%.
Нахабства нової піраміди може позаздрити навіть знамените МММ. По суті, засновник зіграв на подобі піраміди магазинах косметики і супермаркетам – повернення грошей на карту, знамениті подарункові сертифікати. За попередніми оцінками клієнтами піраміди стало від 200 до 400 тисяч осіб, які втратили в цілому 400 мільйонів гривень. Залишається сподіватися на те, що закон про пірамідах щодо B2B українці побачать на практиці.
А поки про тимчасове закриття проекту восени 2020 року повідомив журналістам засновник цієї організації Микола Гонта. Він мотивує припинення діяльності приходом карантину. Всі кошти він обіцяє виплатити вкладникам після його закінчення.
Оновлено: