Блог колектора Задати питання

Чого чекати від пенсійної реформи в 2021 році

20.01.2021 в 23:03

Розібратися в тонкощах пенсійних нарахувань звичайному громадянинові досить складно. Однозначно можна сказати, що 2021 стане роком підвищення пенсій. Але зміни стосуються не усіх пенсіонерів, а в основному тих, хто отримує мінімальні пенсії від держави.

Чи підвищать пенсії в січні 2021

Чого чекати від пенсійної реформи в 2021 році

Минсоцполитики України зробило офіційну заяву на своїй сторінці Фейсбук, згідно з яким на початку 2021 року пенсії збільшилися більш ніж для двох мільйонів громадян. При цьому середній розмір надбавок склав 294 гривни.

Прес-служба Минсоцполитики анонсувала підвищення пенсій на початку 2021 року, але тільки для окремих категорій пенсіонерів.Підвищення торкнеться громадян, які не працюють на пенсії, за умови, що їх вік складає 65 і більше років, а також за наявності у них повного страхового стажу. На момент початку 2021 року це 35 років для чоловіків і 30 – для жінок.

Мінімальні виплати пенсіонерам дійсно збільшилися в січні до 2400 гривен (раніше їх розмір складав 2100 грн). Ці зміни торкнулися непрацюючих пенсіонерів, що вийшли на пенсію по досягненню віку. Зима 2021 року принесла українцям не лише підвищення пенсій. Були припинені спеціальні виплати для громадян, які досягли 60 років, але не могли вийти на пенсію із-за нестачі трудового ст

З чим пов’язано підвищення пенсій

Згідно з планом Мінсоцполітики в 2021 році для більшості українців відбулося збільшення пенсійних виплат на 300 гривень, і пов’язане воно з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати. Вона буде збільшена з 5000 до 6000 гривень. Йдеться про мінімальні пенсії, які формуються в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати. 40% від 6000 якраз і складе 2400 гривень. В кінці року відбудеться чергове збільшення мінімальної заробітної плати до 6500 гривень і відповідно, збільшаться і пенсії. При цьому мінімальний розмір пенсії для більшості українців дорівнює прожитковому мінімуму (для непрацездатних осіб) – 1769 гривень. Всім пенсіонерам, які старше 75 років, при цьому мають максимальний стаж, але невеликий розмір пенсії, в цьому році покладена доплата. Їм доплатять спочатку 731 гривню, а після підвищення – 566 гривень, щоб їх пенсії вийшли на рівень 2,5 тисячі гривень.

Повторне підвищення мінімальних зарплат заплановано на грудень 2021 року, тоді відповідно станеться нова хвиля збільшення пенсій для інших пенсіонерів – з 2400 до 2600 гривень. Природно, українців, чиї пенсії більше цього рівня, зміни не торкнуться.

Для інших категорій населення, виходячи з даних ПФУ та Мінсоцполітики, протягом 2021 року розмір мінімальних пенсій буде підвищено на 9,3%. Це відноситься до виплат, які формуються у відсотках від прожиткового мінімуму. Підвищення стало можливим саме тому, що підвищили прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Підвищення відбудеться в липні 21-го року (на 4,8%), а також в грудні (на 4,3%). Після другої хвилі підвищень мінімальна пенсія в Україні становитиме 1 934 гривні і станеться ця подія в кінці 2021 року. Оскільки в грудні 2020 року мінімальні пенсії вже були підвищені до 1769 гривень, то і в січні 2021 року ці фірми залишаться на тому ж рівні.

Додаткові пенсійні нарахування

В 2021 році пенсійною реформою передбачено кілька періодів підвищення пенсій і нових нарахувань, які будуть діяти для певних категорій громадян:

  • Березень – проведення щорічної індексації пенсій (очікується в розмірі 11%), а також доплати для українців в розмірі 500 гривень, за умови, що їх пенсія до цього моменту була менше рівня середньої заробітної плати.
  • Квітень – перерахунок виплат для пенсіонерів, які продовжують трудову діяльність, з огляду на їх фактичний стаж і заробіток. У розрахунок буде прийматися виключно стаж, який вони придбали після березня 2019 року.
  • Липень – додаткові нарахування в розмірі 400 гривень для вікової категорії 75-80, зміни торкнуться осіб, пенсії яких не дотягують до середнього рівня заробітних плат.

Це основні пенсійні надбавки, передбачені реформою в 2021 році. Решта доплати до пенсій будуть відбуватися відповідно до проекту держбюджету, прийнятому в грудні 2020 року. Сергій Марченко, міністр фінансів України, заявив, що в новому державному бюджеті достатньо коштів для виплати пенсій всім громадянам пенсійного віку.

Хто в Україні отримує найбільші пенсії

Чого чекати від пенсійної реформи в 2021 році

У січні 2021 року Пенсійним фондом України була зібрана статистика щодо розміру пенсійних нарахувань. Були названі категорії громадян, які отримують найвищі пенсії. Дані доступні для публічного перегляду на сайті ПФУ.

Розмір пенсій для різних категорій населення:

  • соціальні пенсії – 1786 гривень;
  • пенсії по інвалідності – 2679 гривень;
  • пенсії особам, які втратили годувальника – 3012 гривень;
  • за вислугу років – 3205 гривень;
  • пенсії за віком – 3539 гривень;
  • пенсії військовослужбовців – 5583 гривні;
  • довічне утримання колишніх суддів – 67 961 гривня.

Середній розмір пенсії в 2021 році становить 3500 гривень.

При цьому середні пенсії суддів, тільки за 2020 рік, зросли на 48% (22000 гривень), тоді як для простих українців збільшення відбулося в розмірі 424 гривні. При цьому за даними ПФ українців пенсійного віку налічується в державі більше 11 мільйонів. Також за даними ПФ через банківські карти пенсії отримують лише 69% українських пенсіонерів. У перекладі на цифри це 7,6 мільйона чоловік. Фахівці вважають, що підключення всіх пенсіонерів до банківської системи могло б благотворно вплинути на економіку країни.

У 2021 року крім всіх нововведень запланований перерахунок максимального розміру пенсій – до 18 500 гривень. Повинно відбутися підвищення на 850 гривень, і відбудеться воно в липні 2021 року.

Дефіцит пенсійного фонду

Незважаючи на гучні заяви міністра фінансів, експерти говорять про зростаючий дефіцит Пенсійного фонду і зменшення розміру державних дотацій. За попередніми підрахунками на виплату пенсій не вистачає 26 мільярдів гривень.

Цей факт підтверджує і прес-служба Пенсійного фонду, кажучи про неминучий крах солідарної пенсійної системи. Доходи, отримані ПФ, складають 324 мільярди, тоді як для виплати всіх зобов’язань необхідно 350 мільярдів гривень. У заяві прес-служби сказано, що 292 мільярдів гривень буде отримано від виплати працюють українцями Єдиного внеску, а 195 мільярдів буде отримано за допомогою дотацій з бюджету.

Ситуацію погіршують розбіжності реальності з планом ПФ. Тільки за останні 12 місяців було недоотримано ЄСВ більш ніж на 11 мільярдів, при цьому дотації від державного бюджету в його фінальної версії дійсно скоротилися на 8 мільярдів.

Чи будуть призначати пенсії без наявності стажу

Раніше навіть громадяни, які не працювали і дня, все одно могли розраховувати на мінімальні виплати від держави. Теж стосувалося і особам, які працюють без оформлення трудових відносин. Йдеться про так званих соціальних пенсії. Сьогодні, виходячи з сучасної пенсійної реформи, такі категорії громадян при досягненні ними 60-65 років можуть залишитися без пенсії взагалі.

З цього приводу нещодавно висловився Микола Шамбір, радник міністра соцполітики. Його заява стала сенсаційною, оскільки в ньому говорилося про скасування соціальних пенсій. Насправді політик в більш пізньому інтерв’ю спростував це твердження. Шамбір заявив, що соціальні пенсії і так не нараховуються з 2005 року. І мова йшла всього лише про припинення нових соціальних нарахувань, а не про скасування старих зобов’язань. Громадяни, яким соціальна пенсія була призначена раніше, продовжать її отримувати.

Раніше соціальні пенсії покладалися тим громадянам, які досягли 60 років і хотіли припинити трудовою діяльність, вийшовши на пенсію. Для цього їм потрібно було мати хоча б 15 років страхового стажу. Громадянам, які мають трудового стажу, в сучасній Україні системі розраховувати на виплату пенсійних відрахувань не доводиться. Як варіант можна отримати матеріальну допомогу від держави або накопичити пенсійні кошти самостійно, заздалегідь вклавши їх у спеціальні страхові фонди.

Матеріальна допомога пенсіонерам

Сьогодні на зміну соціальних пенсій приходить інший вид нарахувань – матеріальна допомога. У 2021 році на неї можуть розраховувати українці, які досягли 65 років, але при цьому не мають 15 років стажу. Для отримання необхідно звернутися до органів соціального захисту населення для оформлення щомісячної допомоги (допомога для малозабезпечених осіб). У січні 2021 року розмір допомоги дорівнює прожитковому мінімуму – 1769 гривень. Таку суму пенсіонери отримають за умови, що вони не мають доходу. Для інших допомога як і раніше буде розраховуватися як різниця між рівнем прибутку конкретного громадянина та встановленим рівнем прожиткового мінімуму в Україні.

Внески в НПФ і інші способи накопичень

На щастя, є вихід і для громадян, які працюють неофіційно або самі на себе. Вони можуть накопичити собі на пенсію самостійно, відкладаючи частину суми в спеціальні, недержавні пенсійні фонди (НПФ). Вже зараз можна відкрити там розрахунковий рахунок і вносити кошти, накопичуючи собі на старість. Виплати від приватних фондів можуть служити українцям у майбутньому в якості другої пенсії, або, судячи із заяв уряду, стати років через 15-20 єдиним джерелом існування громадян на пенсії. При цьому зобов’язання вносити кошти до спеціальних фондів може в найближчому майбутньому закріпитися на законодавчому рівні.

В кінці 2020 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку подала звіт, в якому повідомлялося, що 86 000 українських пенсіонерів отримають додаткові виплати до пенсій від приватних фондів. Йдеться про накопичувальних пенсійних рахунках, яких так боятися багато. Проте, 1 з 128 пенсіонерів отримує додаткову суму до своєї пенсії, оскільки є учасником подібного фонду. Показово, що більшу частину учасників НПФ складають громадяни не досягли 50 років (від 25 до 50). Пенсіонери у віці від 50 до 60 років складають 26% від загальної кількості, і лише 18% – особи старше 60 років.

На даний момент часу в Україні працює 64 недержавні пенсійні фонди, і всі вони пройшли перевірку кризою 2020 року. 46 НПФ мають чисту прибутковість активів, що перевищує інфляцію. Для таких фондів є два основних джерела доходу – депозити та ОВДП. Лише деякі фонди мають частку на ринку українських підприємств. Капітал зосереджений в різній валюті, тому вкладати свої кошти в НПФ досить безпечно.

Іншою альтернативою отримання пенсійних коштів може стати їх вкладення в банк на депозитний рахунок. При цьому у зв’язку з політикою зниження ставок по кредитах, депозитні ставки щорічно також будуть знижуватися, і накопичити велику суму стане складніше. Валютні депозити на даний момент часу заборонені. До того ж сучасна банківська система не відрізняється великою стабільністю, і віддавати свої кошти в депозит в банку ризикне не кожен. Тому НПФ для багатьох є більш прийнятним варіантом.

Якщо грошова сума знадобилася пенсіонеру в терміновому порядку, в реаліях сучасної пенсійної системи єдиним виходом з ситуації може виявитися кредит. Природно для громадян, які вийшли на заслужений відпочинок, це не панацея від усіх проблем, а одноразове рішення кризової ситуації. Ось тільки банки не надто лояльно ставляться до позичальників пенсійного віку, і тоді на допомогу приходять небанківські структури, список МФО онлайн на карту ви знайдете на нашому сайті, і зможете вибрати вигідні для себе умови. Чи видадуть МФО кредит пенсіонеру? Так, причому, при наявності пенсійного посвідчення, під досить вигідний відсоток. Якщо ж пенсійного посвідчення, як і пенсії, ні, не варто впадати у відчай. МФО кредитують навіть безробітних. Що варто врахувати – в цьому випадку сума вашої позики не буде великою, по крайней мере, при першому зверненні в компанію.

Багато небанківські структури мають спеціальні програми для пенсіонерів з вигідними умовами, зниженими процентними ставками і більш тривалим періодом погашення платежів. Наскільки великим буває відсоток схвалення кредитів для пенсіонерів – залежить від конкретної фінансової компанії. Кожна заявка розглядається індивідуально.

Сучасні вимоги до трудового стажу українців

Відповідно до прийнятої пенсійної реформою вимоги до страхового стажу українців постійно підвищуються. У 2021 року вийти на пенсію зможуть такі категорії українців:

  • 60 років – при наявності 28 років стажу;
  • 63 роки – від 18 до 28 років стажу;
  • 65 років – при наявності 18 років стажу.

Кінець пенсійної реформи заплановано на 2028 рік. До цього моменту отримати заслужені пенсійні виплати зможуть такі категорії пенсіонерів:

  • у віці 60 років – при наявності 35 років стажу;
  • у віці 63 років – від 25 до 35 років стажу;
  • у віці 65 років – при наявності 25 років стажу.

За попередніми підрахунками Міністерства соціальної політики в 2027 році близько 45% українців досягли 60 років не зможуть вийти на заслужену пенсію.

Як отримати бракуючий трудовий стаж

Пенсійна реформа пропонує українцям 2 варіанти виходу з положення:

  1. Самостійно платити податкові внески

Якщо у вас немає записів в трудовій книжці, ви можете укласти спеціальний договір, для того, щоб страховий стаж йшов вам в рахунок пенсії. Йдеться про добровільну угоду українців, працюючих неофіційно, з податковою службою. У угоді громадяни повинні попросити про добровільну сплату соціального внеску, який зважатиме на мінімальну заробітну плату, незалежно від суми вашого заробітку. Зараз розмір внеску складає трохи більше тисячі, що дозволяє українцеві у результаті вийти на мінімальну пенсію. З підвищенням мінімальної заробітної плати розмір єдиного внеску також підвищуватиметься.

Плюс від впровадження цього способу очевидний – ви легалізовуєте свою роботу, платите податки державі і заробляєте собі трудовий стаж. Кожен місяць подібних відрахувань вважатиметься місяцем трудового стажу. Це відмінний варіант для українців, працюючих за кордоном і для неофіційно влаштованих осіб. По суті, ви платите ЄСВ самі за себе і можете накопити хоч би на мінімальну пенсію до 60-65 років.

  1. Купити трудовий стаж

Якщо ви досягли пенсійного віку і вам бракує всього декілька місяців або років до потрібного страхового стажу, ви можете скористатися іншим способом – купити його у держави. Йдеться про повністю легальний метод, який передбачає сплату податків. Урядом передбачена в цих випадках сплата ЄСВ в подвійному розмірі. Тобто це близько 2000 гривен за 1 місяць або 24 000 за бракуючий рік стажу.

Якщо обидва варіанти не підходять пенсіонерові, йому доведеться чекати досягнення 65 років. Що варто врахувати – правила виходу на пенсію у черговий раз поміняються в 2028 році. Виходити на пенсію можна буде у будь-якому віці, якщо у вас є 40 років офіційного трудового стажу. Тобто за підрахунками експертів на майбутню пенсію зможуть розраховувати лише ті, хто став працювати офіційно (і головне безперервно), не пізніше, ніж з 25 років. Тоді в 65 років вони зможуть вийти на заслужений відпочинок.

Коли планується перехід на накопичувальну систему

Чого чекати від пенсійної реформи в 2021 році

Про необхідність переходу України на накопичувальну систему, як доповнення до солідарної, говориться давно. При цьому не всі так просто і радісно як нам обіцяють міністри. Пенсії в мільйон залишаються тільки словами, а реалізації, нехай не для нас, так хоч для наших онуків, може перешкодити безліч чинників. Наприклад, той факт, що вкладати накопичені кошти в Україні по суті нікуди. Ніхто не може передбачити, як обернеться ситуація, а Фонд гарантування вкладів у разі обвалу банків може повернути постраждалим лише 200 000 гривен.

Незважаючи на існуючі ризики, уряд говорить про те, що перехід на накопичувальну систему може відбутися вже в 2021 році. Чинний прем’єр-міністр Денис Шмигаль говорить про те, що проект закону вже готовий, залишилося тільки прийняти його в Раді.

Оскільки це не офіційна заява, інші політики говорять про те, що варіантів проекту запуску реформи існує кілька. За одним сценарієм виплати має виробляти працездатне населення, яка досягла 30 років, тоді як по іншому – працюючі українці, яким виповнилося не менше 50-ти. По термінах багато називають не 2021, а 2023 рік.

Відкритим залишається питання – скільки українці повинні відкладати в НПФ, щоб накопичувальна система запрацювала і забезпечила їм собі хоча б середній рівень пенсії. З цього приводу в уряді ведуться активні дебати. Конкретні суми будуть складатися пізніше з урахуванням середніх заробітних плат українців, поки це тільки попередні цифри. На даний момент часу вирішено, що після запуску другого рівня пенсійних накопичень, витрати українців на утримання власних пенсій становитимуть від 3 до 7% їх доходу. Введення нових правил в 2021 році коштувало б українцям від 364 до 850 гривень щомісяця. При цьому нововведення набуде чинності лише в 2023 році. Величина внеску буде збільшуватися поступово, і на останньому етапі впровадження накопичувальної системи, який запланований на 2050 рік, вона як раз складе 7% від заробітної плати.

Більш реальним здається сценарій з 4% внесків, 2 з яких оплачують роботодавці і 2 самі наймані працівники. Причому 4% хочуть взяти не додатково, а перерозподілити з уже існуючих податків і пустити нема на оплату солідарної системи, а на особисті рахунки кожного майбутнього пенсіонера.

Активно обговорюється факт наявності в українців двох пенсій. При цьому співробітники інституту демографії остуджують запал ентузіастів, кажучи про те, що при відрахуваннях до 4%, друга пенсія, швидше за все, і буде залишатися на рівні цих 4%, і то, якщо накопичувальний фонд зуміє подолати кілька чинників – інфляцію, компенсацію адміністративних витрат і зуміє примножити внески громадян хоча б на пару відсотків, вигідно вклавши їх. Проект з 7% відрахувань з кишені українців здається більш вигідним, але чи погодяться громадяни платити таку суму в рахунок майбутньої пенсії, поки незрозуміло. На жаль, поки всі ідеї залишаються в повітрі і на папері, а ситуація з нестачею ПФ пенсійних коштів загострюється щорічно.

На думку експертів, врятувати нинішній стан з мізерними пенсіями може тільки вихід економіки України з тіні, і сплата податків усіма без винятку українцями. Тільки легальне працевлаштування з оформленням трудових відносин призведе до накопичення страхового стажу, необхідного для виплати пенсій в потрібний момент часу. Необхідне втручання і на законодавчому рівні, яке в рівній мірі зобов’яже роботодавців та їх співробітників платити податки до Пенсійного фонду.

Оновлено:
28.01.2021 в 06:37
Сподобалася стаття?
Очень плохоНеудовлетворительноУдовлетворительноХорошоОтлично (Пока оценок нет)
Loading...