Блог колектора Задати питання

Чи можна влаштуватися на роботу неповнолітньому

08.10.2020 в 17:09

Чи можна влаштуватися на роботу неповнолітньому

Згідно з українським законодавством неповнолітні співробітники прирівняні у правах до повнолітніх громадян. Ось тільки в плані організації їх роботи, тривалості робочого дня, відпусток і охорони праці, цієї категорії трудящих покладені деякі пільги.

Вік, з якого можна влаштуватися на роботу

Визначення неповнолітнім дає Кодекс законів про працю (КЗпП). Ними вважаються громадяни України від 14 до 18 років. Громадяни молодше 14 років вважаються малолітніми згідно з правилами Цивільного Кодексу.

Закон допускає прийняття на роботу неповнолітніх громадян, при виконанні всіх прописаних умов. Міністерство юстиції на своїй офіційній сторінці виклало основні правила, які стосуються допустимого віку прийому громадян на роботу:

  • Допускається приймати на роботу громадян, які досягли 16 років, якщо це не порушує їх права і робочий час не перевищує норму.
  • Як виняток можуть влаштуватися на роботу особи, яким виповнилося 15 років, якщо це дозволено їх батьками.
  • Учні шкіл та ПТУ можуть бути працевлаштовані для виконання легкої роботи. Якщо вона не завдає шкоди їх здоров’ю, не виконується на шкоду навчальному процесу і відбувається у вільний від навчання час. Працевлаштування такої категорії неповнолітніх може відбуватися з 14 років, але тільки за письмовою згодою батьків.
  • Забороняється брати на роботу дітей молодше 14 років.

Затвердженої на законодавчому рівні форми для батьківського дозволу немає. Батьки пишуть заяву в довільній формі і подають його за місцем майбутньої роботи дитини. На практиці заява подається в форматі прохання працевлаштувати дитини на конкретну посаду в даній організації.

Процедура прийняття на роботу неповнолітніх

Ухвалення на роботу громадян 14-18 років відбувається в кілька етапів.

  1. Неповнолітній готує пакет документів

Перелік документів, які необхідні для працевлаштування осіб віком до 18-ти, прописані в КЗпП:

  • Заява від неповнолітнього.
  • Паспорт (згідно із законом в Україні цей документ видається з 14 років).
  • Індивідуальний податковий номер (за новими законами його повинен може оформити батько навіть на маленьких дітей).
  • Трудова книжка.
  • Згода батьків, оформлене в письмовому вигляді (для дітей молодше 16 років).
  • Папери про освіту (довідка з ПТУ, атестат про повну загальну середню освіту).
  • Документи, що підтверджують стан здоров’я неповнолітнього і його придатність до роботи.

Майбутній керівник зобов’язаний подбати про проходження своїми працівниками (в тому числі і особами молодше 18-ти), медичного огляду ще до моменту прийому на посаду. КЗпП і закон №2694, а також наказ МОЗ № 246 наказують обов’язкові щорічні медогляди всіх співробітників, які не досягли 21 року. При цьому фінансування медогляду як при прийомі на роботу, так і планового, лягає на плечі роботодавця.

Перед прийомом на роботу, майбутній начальник або одягнув кадрів повинен виділити новому співробітнику напрямок на медичний огляд за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я.

  1. Укладається трудовий контракт

Якщо говорити про осіб, які не досягли 18 років, з ними спочатку укладається трудовий контракт (договір). Далі їх прийом підкріплюється наказом.

Важливо: згідно КЗпП неповнолітнім заборонено встановлювати випробувальний термін при прийомі на роботу.

  1. Оповіщення фіскальної служби

Державна фіскальна служба обов’язково повинна бути повідомлена про те, що організація або підприємець приймає на роботу неповнолітнього. Зробити це потрібно ще до того моменту як працівник приступить до своїх обов’язків.

  1. Заповнення трудової книжки

Якщо це перша робота юного громадянина, трудова книжка заводиться безпосередньо на місці роботи не пізніше 5 денного терміну з моменту його оформлення.

  1. Заповнення особової картки

Особиста карта заповнюється на кожного співробітника організації, незалежно від його віку. Форма була затверджена Держкомстатом і Міністерством оборони ще в 2009 році.

  1. Проведення первинного інструктажу

Мається на увазі інструктаж з пожежної безпеки та ознайомлення працівника з умовами охорони праці. А також роботодавець при необхідності повинен провести оплату і навчання співробітника правилам надання першої медичної допомоги.

Облік неповнолітніх і тривалість робочого дня

На всіх неповнолітніх в організації повинен вестися спеціальний облік. У документації в обов’язковому порядку вказується їх вік. Правила ведення такої документації не передбачено законом, є обов’язковою тільки письмова форма. На практиці це зазвичай журнал, в якому ведуть облік неповнолітніх працівників підприємства.

КЗпП встановлює скорочений робочий день для співробітників такого віку:

  • 15-16 і молодше – 16 годин за 7 робочих днів;
  • 16-18 – 36 годин.

Важливо: не дивлячись на скорочений робочий день, неповнолітнім працівникам покладено повний розмір заробітної плати згідно займаної посади.

Для неповнолітніх співробітників, які суміщають роботу і навчання, робочий день становить:

  • 14-16 років – не більше 12 годин;
  • 16-18 – 18 годин за 1 тиждень.

Чи може неповнолітній оформити кредит

З огляду на той факт, що неповнолітній має право законно працювати і навіть може підтвердити це документально (трудова книжка, довідка про доходи), у багатьох виникає питання – чи може неповнолітній громадянин отримати позику. У більшості фінансових компаній така послуга як кредит неповнолітнім Україна не практикується. Видача позики доступна для молодих людей, які досягли 18 років.

Обмеження роботи осіб молодше 18 років

Згідно із законом неповнолітніх осіб можна залучати не до всіх видів діяльності. Заборонено для цієї категорії співробітників робота:

  • на шкідливих виробництвах;
  • будівництві;
  • якщо вона шкодить здоров’ю;
  • підземні роботи;
  • діяльність у нічний час доби;
  • переробка;
  • виклик на роботу в свята і вихідні.

Повний перелік обмежень можна знайти в наказах Міністерства охорони здоров’я України під номерами 46 і 59.

Відпустка осіб віком до 18-ти

Як і повнолітнім співробітникам, таким працівникам покладено законний відпочинок. Мінімальний розмір відпусток для цієї категорії громадян – 31 день за КЗпП.

Умови надання відпустки:

  1. Він покладений в перший рік влаштування на роботу, як і для інших співробітників – після півроку безперервної діяльності на підприємстві.
  2. Побажання цієї категорії начальник зобов’язаний врахувати в першу чергу, складаючи плановий графік відходу співробітників у відпустку.

Заміна заслуженого відпочинку грошовою компенсацією для неповнолітніх громадян заборонена за законом. Єдиний виняток – компенсація невикористаних днів відпочинку при звільненні неповнолітнього громадянина.

Як можна звільнити неповнолітнього

Існує 2 основних випадки:

  1. Якщо цього зажадали батьки співробітника

Є вагомою підставою, яке вимагає розірвання будь-якого типу трудового контракту. Сюди ж відносять волю усиновителів, опікунів, а також рішення посадових осіб. Вимога буде визнано законним, якщо робота шкодить здоров’ю, заважає навчанню і порушує інтереси юного працівника.

  1. Ініціатива керівника

Роботодавець може звільнити неповнолітнього працівника, тільки маючи на руках дозвіл районної або міської служби у справах дітей. Якщо звільнення відбулося в результаті скорочення посади, звільнити співробітника можна тільки з подальшим обов’язковим працевлаштуванням. Звільнити юного працівника за прогул без згоди органів у справах дітей також не можна. Роботодавця можуть оштрафувати. На щастя штраф покладений невеликий – в межах мінімальної зарплати. Якщо мова йде про посадових осіб або бізнесмена, розмір штрафу – від 100 до 300 неоподатковуваних податком мінімумів.

Якщо звільнення не мало під собою підстав, неповнолітній працівник може відновитися на посаді за допомогою рішення суду і навіть отримати компенсацію, оскільки прогул стався не з його вини.

Автор статті
Олександр Мірошниченко
Написано статей
24
Оновлено:
27.04.2021 в 15:29
Сподобалася стаття?
Очень плохоНеудовлетворительноУдовлетворительноХорошоОтлично (Пока оценок нет)
Loading...