Блог колектора Задати питання

Виселення з квартири за борги по комунальним платежам: міф чи правда?

11.11.2020 в 11:11

Виселення з квартири за борги по комунальним платежам: міф чи правда?

Багато громадян України часто задаються питанням: а чи можуть їх виселити з квартири за несплату комунальних послуг? Основною частиною населення, яка цікавиться даним питанням, є пенсіонери, пенсії яких іноді не вистачає на виплату комунальних послуг, і їм доводиться знаходити гроші на боці: у родичів, оформляючи мікропозики і т.д. Багато хто навіть звертаються в мікрофінансові організації з проханням оформити кредит онлайн на карту без відмови цілодобово, так як в банках пенсіонерам, які не мають постійного джерела доходу, крім невеликої пенсії, часто відмовляють у наданні кредиту.

Однак Міністерство юстиції України на своїй сторінці в соціальній мережі поспішило заспокоїти населення України і запевнити, що за несплату за комунальними рахунками ніхто не збирається виселяти громадян, так як це не є достатньою підставою для виселення. Максимальним покаранням для боржника може бути арешт.

При заборгованості споживача постачальник послуг, в першу чергу, звертається суд в порядку позовного провадження або ж для видачі судового наказу. Потім слідує звернення до державної виконавчої служби з боку підприємства, або ж до приватного виконавцю. Вони, в свою чергу, починають примусове стягнення заборгованості, і серед їхніх методів може бути накладення арешту на майно.

Сума до:5 000 грн.
Ставка:1,5%
Термін:До 30 днів
  • Кредит без довідок про доходи
  • без фото
  • вік 18+
  • Без дзвінків і втручань
  • Зниження процентної ставки і підвищення ліміту
  • На будь-яку банківську карту
  • Можливість оформити кредит з поганою кредитною історією

Інше питання пов’язаний з сумою боргу. Тут все залежить від того, наскільки великою є заборгованість:

  1. Якщо мова йде про підлягає стягненню сумі по виконавчому провадженню що не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (5 тисяч грн), то звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, де розташовується дане житло, не здійснюється. Повинні бути, в такий разі, вжито заходів з боку виконавця для виконання рішення за рахунок іншого майна – рухомого або нерухомого – боржника.
  2. Якщо ж мова йде про суму заборгованості боржника за житлово-комунальні послуги, що перевищує двадцятикратним заробітну плату (в зв’язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати, дана сума становить, як мінімум, 10 тисяч грн), то виконавець може накласти арешт на єдине житло боржника.

Іншим важливим моментом є питання, які послуги можуть перестати надавати в разі несплати даних послуг, або ж часткової їх несплати. Згідно з Законодавством України, припиняти поставки тепла, холодної води та водовідведення населенню не передбачається за наявні заборгованості. Постачальник може звернутися до суду для стягнення, якщо у споживача є заборгованість по даним послуг. А ось щодо постачальників газу і електроенергії, то вони можуть припинити надання своїх послуг у разі наявності боргів. Це обумовлено наступними факторами:

Окремо потрібно звернути увагу на процедуру відключення газу і електроенергії за наявну заборгованість. Споживач повинен бути повідомлений про відключення газу і електроенергії. Згідно 21-му пункту Правил поставки природного газу, постачальник газу не має права відключати постачання через заборгованість раніше, ніж через 10 днів після терміну, коли повинна була бути здійснена оплата. Причому споживачеві необхідно повідомити про це письмово з повідомленням про вручення за 3 дні. Якщо постачальник газу не дотримувався дані правила і не попередив своєчасно споживача про відключення газу, то його дії можна вважати неправомірними.

Відключення газу відбувається за такими етапами:

  1. У разі несплати споживачем заборгованості протягом 10 днів після терміну, встановленого договором, постачальник має право відключити постачання газу;
  2. Споживач повинен отримати письмове повідомлення, в якому є відмітка про вручення, з вимогою самостійно припинити споживання природного газу;
  3. Споживача зазвичай просять допустити представника постачальника газу пред’явлення службового посвідчення на об’єкт для опломбування. Постачальник зобов’язаний у своєму повідомленні вказати точну дату і підстави для припинення постачання природного газу, і ця дата не може бути раніше, ніж за 3 дні після отримання письмового повідомлення. Постачальник має права відключати постачання газу тільки після цього. Споживач при відключенні поставки газу повинен отримати свою копію акта про відключення.

Що стосується відключення електроенергії за заборгованість, то воно може відбуватися відповідно до правил роздрібного ринку електричної енергії. Електроенергію можна відключити, якщо у споживача є заборгованість, або якщо він не допускає до лічильника електроенергії. Йому необхідно повідомити про виключення не менше, ніж за 10 робочих днів до відключення електроенергії. Якщо ж споживач сплатить свою заборгованість і повідомить про це постачальника, то припиняти постачання електроенергії немає ніяких підстав.

Важливо зауважити, що за несвоєчасну оплату комунальних послуг постачальники можуть в разі потреби також нараховувати пеню, однак вона не може бути вище 0,01% від суми заборгованості за кожен день прострочення. Загальний же розмір пені не повинен перевищувати 100% загальної суми заборгованості. Щодо термінів можна сказати, що нарахування пені починається з першого робочого дня після закінчення граничного строку оплати житлово-комунальних платежів.

Якщо, проте, у держави є перед боржником заборгованості по субсидіях, або ж у боржника є письмово підтверджена заборгованість по заробітній платі, то пеня не може нараховуватися.

Необхідно також відзначити, що громадяни України в великій кількості збільшили свої борги з оплати комунальних послуг. Вже був розроблений законопроект №3613 у Верховній Раді, згідно з яким громадянам, в разі схвалення даного проекту, доведеться погасити всі свої заборгованості, або скласти договір про реструктуризацію боргів. У зворотному випадку боржникам доведеться з’явитися в суд.

Оновлено:
27.06.2024 в 17:43
Сподобалася стаття?
Очень плохоНеудовлетворительноУдовлетворительноХорошоОтлично (2 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...