Блог колектора Задати питання

Деяким громадянам України доведеться повернути субсидії

12.11.2020 в 14:11

Деяким громадянам України доведеться повернути субсидії

Міністерство Фінансів України вже повідомляло, що з 1-го січня 2021-го року в країні набуде чинності 10 стаття Закону України «Про верифікацію і моніторинг державних виплат». Даною статтею передбачається здійснення превентивної верифікації при зверненні громадян країни за посібниками, пенсіями, субсидіями і іншими виплатами з боку держави.

Кілька днів тому Мінфін повідомило про введення механізму превентивної верифікації всіх соціальних виплат, що здійснюються державою. Обмін інформацією між різними органами владою і встановлення більш оптимальної, якісної системи взаємодії – ось що буде забезпечено подібною перевіркою. Міністерство побудувало інформаційно-аналітичну платформу верифікації виплат, і дана платформа об’єднує в собі інформацію про реципієнта з багатьох джерел.

Платформа, створена міністерством, забезпечить одночасну обробку 3,5 тисячі запитів на перевірку необхідної інформації. Ефективне та цільове використання бюджетних коштів є однією з цілей цих змін, як повідомляють чиновники, так як надійність інформації, що впливає на визначення розміру і права соціальних допомог, що виплачуються державою, буде перевірятися ще на етапі призначення даних виплат.

Гранично ясно, що багатьом громадянам України, раніше отримав субсидії або інші види соціальних виплат, доведеться повернути гроші до державного бюджету. Часто трапляється, що серед громадян, які отримали субсидії або допомоги, виявляються люди, які володіють елітною нерухомістю, які отримують велику зарплату, а також мають додаткове джерело доходу.

Бажаючи уникнути подібних ситуацій, Міністерство встановило нову систему перевірки громадян. Раніше перевірка здійснювати після того, як особа отримувала субсидію, і даними перевірками займалося Мінсоц, в той час як саме в Міністерстві фінансів знаходився відділ верифікації з відкритим доступом до всіх необхідних баз і джерел. У той же час в більшості розвинених європейських країн вже діє триетапна система верифікації. Тепер дана система буде діяти і в Україні, як повідомив юрист Олександр Плахотник, і країна виконає міжнародні рекомендації, висунуті, наприклад, МВФ.

Як заявив в ефірі державного телеканалу Віталій Музиченко, який обіймає посаду заступника міністра соціальної політики, паралельно з органами соціального захисту громадян України через Міністерство фінансів буде здійснюватися перевірка з іншими реєстрами.

Згідно з прийнятими змінами, буде три етапи перевірки інформації:

  1. Безпосередньо перед призначенням відповідних виплат;
  2. Під час отримання виплати;
  3. Протягом трьох років після скасування виплати.

Як пояснювали в Мінсоц, при наявності якихось невідповідностей або помилок в базі даних виплата не буде скасована. Замість цього буде проходити другий етап перевірки, і в разі, якщо буде знайдена якась підозріла інформація, її будуть більш ретельно перевіряти. Потім дані порівняють, і буде прийнято остаточне рішення.

Також, як зазначили офіційні джерела, чиновники попросять повернути субсидію або будь-яку іншу виплату добровільно, якщо буде знайдена якась помилка вже після призначення виплати. У зворотному випадку, гроші будуть повернуті через суд. Потрібно відзначити, що суд, в більшості випадків, займає сторону держави, так що громадянам доведеться виплатити не тільки суму виплати, але також штраф за додаткові витрати, що в середньому дорівнює кільком тисяч грн. Дане рішення було передбачено постановою Кабінету міністрів.

Щороку уряд витрачає мільйони грн на виплату субсидій, і ці гроші виплачуються з податків працюючої частини населення. Але через відсутність ефективних перевірок потребують виявлялися не тільки бідні, які не мають постійної роботи, але також безліч заможних громадян країни.

Система нарахувань субсидій розрахована так, що громадянин, навіть проживаючи в будинку з високою вартістю, може отримувати субсидії від держави, і при цьому мати величезні заощадження. В елітних новобудовах також живуть особи, які отримують субсидії від держави, хоча людина, яка отримує середню зарплату і виплачує податки, не може собі дозволити подібну розкіш.

Як повідомляє Тетяна Бойко, в Європі ніде не можна спостерігати подібну картину: людина, що має нерухому власність, не може вважатися бідною і отримувати якісь пільги і виплати від держави. При цьому вона відзначає, що не можна впровадити європейську систему верифікації відразу, проте необхідно рухатися в правильному напрямку. Необхідно оновити кадастровий реєстр, щоб було можливо оцінити всі житло в Україні.

Приховування своїх реальних доходів є ще однією серйозною проблемою, крім неефективних критеріїв оцінки одержувачів субсидій. Власники оформляють пільги, бажаючи створити конкурентну перевагу на ринку. У підсумку, допомогу отримують не тільки ті, хто дійсно потребує її, а й спекулянти. До того ж, субсидії можуть брати і люди, що беруть кредит до 3000 в мікрофінансових організаціях, тим самим отримуючи дохід відразу з двох джерел.

Як відомо, субсидії виплачуються з грошей всіх платників податків країни. Не варто просити допомоги у держави, якщо громадянин має гроші, достатні для покупки автомобіля, дорогої техніки або іншого майна на суму від 50 тисяч грн. Також не слід звертатися за допомогою в разі, якщо:

  • є будинок площею від 200 кв. м, або квартира від 120 кв. м;
  • була здійснена покупка на суму від 50 тис. грн;
  • у громадянина є машина віком до 5 років;
  • останнім часом не виплачувався ЄСВ, і громадянин не перебував на обліку в Центрі зайнятості;
  • комунальних платежах.

Як пояснив Віталій Музиченко, з травня поточного року робився запит на кожне підприємство, яке постачає різного роду послуги, і на основі цієї інформації робився детальний аналіз, виплачувало і дане підприємство комунальні послуги. Якщо платник сумлінно виплачував всі гроші, то в майбутньому він буде отримувати виплати. Якщо є прострочена заборгованість, то швидше за все, буде прийнято рішення про переведення надання відповідної пільги в безготівкову форму. Клієнт має право звернутися із заявою та повернути готівкову форму в тому випадку, якщо він виплатить свої борги.

Оновлено:
06.01.2023 в 14:22
Сподобалася стаття?
Очень плохоНеудовлетворительноУдовлетворительноХорошоОтлично (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...