Рука допомоги – соціальний кредит без відсотків для відкриття власної справи
Йтиметься про український проект, який був створений за підтримки Світового банку і переслідує шляхетну мету – не лише підтримати, а й сприяти економічній незалежності переселенців та громадян, які набули статусу малозабезпечених сімей.
Рука допомоги для членів малозабезпечених сімей
Новий проект було запущено на початку січня 2022 року з ініціативи міністра соціальної політики Марини Лазебної. Йдеться про «Руку допомоги», в рамках якої члени малозабезпечених сімей можуть розпочати нове життя, отримавши фінансову допомогу від держави для започаткування власного бізнесу. Чи так все райдужно і чи варто шукати підводне каміння – розберемо докладно.
Проект міністра Лазебної буде реалізовано на таких умовах – кошти будуть видані громадянам у вигляді безвідсоткового кредиту на зворотній основі. Процес надання державної допомоги описано на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України. Механізм до кінця не відрегульований і проект закону постійно вносяться правки.
Також, допомога може видаватися мікрофінансовими організаціями онлайн у вигляді довгострокових позик, за принципом перша позика безкоштовно, що не дивно, оскільки список мфо онлайн постійно поповнюється, а з посиленням контролю над цими структурами з боку держави процес кредитування став для клієнтів безпечнішим.
Багато МФО за останні роки замислювалися над удосконаленням послуг, що пропонуються клієнтом, і нарівні зі швидкими кредитами на 30 днів стали пропонувати позичальникам довгострокові позички, з терміном кредитування 12, 24, а то й 36 місяців. Особливо актуальними ці пропозиції були для підприємців, які могли скористатися пропозицією на закупівлю матеріалів та нового обладнання. За допомогою на рівні держави такі кредитні пропозиції стали доступними і для громадян, які тільки мріють відкрити власну справу.
У новому проекті підтримки підприємців витрати на виплати соціальної допомоги будуть відшкодовані коштом державного бюджету.
Постанова Кабінету Міністрів
Законодавча база запровадження проекту «Рука допомоги» давно готова. Їй стала постанова Кабміну №397, яка належала до сприяння економічної незалежності малозабезпечених сімей. Постанова вийшла друком ще у квітні 2021 року, але отримання фінансової допомоги особами, які бажають стати підприємцям, було заплановано на січень 2022 року, коли й мала набути чинності постанова № 397.
Іншою нормативною базою щодо забезпечення малозабезпечених сімей стала ухвала Кабміну № 632 від 2020 року, а також закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».
Історія проекту та приклади успішного впровадження
Проект «Рука допомоги» був винайдений ще у 2017 році. У державному експерименті взяли участь одразу 3 українські області – Харківська, Полтавська та Львівська. Експеримент було запропоновано 240 особам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні. Здебільшого це були громадяни, які довго знаходилися на обліку в центрі зайнятості і не могли знайти відповідну роботу з гідним рівнем зарплати.
Якщо говорити про середню суму фінансової допомоги, то на той момент вона становила від 60 до 70 тисяч гривень. При цьому гроші не видавалися готівкою з огляду на ризики нецільового використання коштів. Допомога йшла за безготівковим розрахунком і була спрямована виключно на оплату рахунків для придбання обладнання та матеріалів, необхідних для відкриття підприємницької діяльності.
Проект «Рука допомоги» дав безробітним громадянам реальну можливість зміни свого життя. Понад дві сотні людей змогли реалізувати свою мрію – відкрити пекарні, ресторани, зайнятися перукарською справою чи заснувати фермерське господарство. Статистика приголомшує – лише 10% підприємців, які взяли участь у проекті у 2017 році, закрили свій бізнес. 90% колишніх безробітних, які отримали державну допомогу, не лише зуміли продовжити роботу, а й розширити свою справу, створивши десятки та навіть сотні нових робочих місць. Для порівняння – понад 50% новостворених бізнесменів вже у перший рік заснування своєї справи припиняють свою роботу та закривають бізнес.
З інших досягнень учасників держпрограми – вже за перший рік 30% підприємців віддали соціальний кредит, а їхній середній річний дохід коливався в межах від 30 до 120 тисяч гривень. Надалі прибуток лише зростав, що говорить про реальний ефект від запровадження проекту.
Категорії осіб, яким доступна допомога
Звісно, державна позика в рамках проекту «Рука допомоги» доступна далеко не всім охочим. Необхідне виконання наступних умов:
- статус офіційно безробітного громадянина у місцевому центрі зайнятості;
- статус члена малозабезпеченої сім’ї – при цьому за законодавством України статус малозабезпеченої сім’ї може набути і 1 особа, яка не має інших утриманців;
- інший варіант – вимушено перемішані особи з окупованих територій за умови їх реєстрації в центрі зайнятості.
Тобто під дію проекту підпадають лише малозабезпечені громадяни. Безробітні особи, які не мають статусу малозабезпеченої сім’ї, не можуть отримати допомогу в рамках проекту «Рука допомоги». Раніше їм було передбачено отримання 10 розмірів допомоги по безробіттю від центру зайнятості на відкриття власної справи. Але за фактом у регіональних місцевих бюджетах для цього не вистачає коштів.
Кредитування за умовами «Руки допомоги» допомагає отримати для відкриття нової справи майже 100 тисяч гривень, що може стати добрим стартовим капіталом у вмілих руках. Програма 2017 року вже здобула світове визнання. Її реалізація стала першим кроком у модернізації системи соціального захисту громадян держави, яка запроваджуватиметься з ініціативи Світового банку.
Якщо говорити про реальні кроки уряду в цьому напрямку – Кабінет Міністрів до бюджету 2022 року закладено 100 мільйонів гривень для підтримки ініціативи міністра Лазебної, що дозволить отримати замість утриманців держави нових платників податків та засновників робочих місць.
Максимальний розмір соціальної допомоги, яку можуть отримати особи, які мають статус малозабезпеченої сім’ї, становить 15 мінімальних заробітних плат на рівні, встановленому державою. Нагадаємо, що на 1 січня 2022 року одна мінімальна зарплата становить 6500 гривень, без вирахування податків та відрахувань до Пенсійного фонду.
Реалізація державної програми можлива лише за тісної співпраці регіональних центрів зайнятості та управління соціального захисту населення. Співробітники центрів зайнятості повинні надати всім малозабезпеченим громадянам, які стоять на обліку, повний обсяг інформації з питань отримання державного кредиту. Усі бажаючі отримають послуги профорієнтації, індивідуальні консультації та безкоштовне навчання, наприклад, допомогу у складанні бізнес-плану.
Які документи потрібно подавати
Для отримання державної допомоги безробітні громадяни мають подати пакет документів за формою, що додана до постанови Кабінету Міністрів №397. Пакет документів передбачає:
- Заява громадянина про отримання державної допомоги. Існує 2 варіанти подання заяви до центру зайнятості – письмово або за допомогою Єдиного державного порталу електронних послуг.
- Довідку, в якій буде зазначено наявність або відсутність судимостей або інших обмежень, передбачених законодавством України. У майбутньому цей документ можуть бути скасовані, якщо буде створено єдину базу МВС, за допомогою якої можна буде обмінюватися інформацією з різними структурами, у тому числі і з державними центрами зайнятості.
- Бізнес-план, створений майбутнім підприємцем.
В обов’язковому порядку буде проведено низку перевірок. У тому числі і про наявність обмежень, накладених на рухоме та нерухоме майно потенційного бізнесмена, який планує отримати допомогу у рамках державного проекту. Для перевірок будуть запитуватись дані з державного реєстру прав, а також реєстру обмежень рухомого майна. Довідки з цих державних структур будуть надані адміністраторами уповноваженим співробітникам центрів зайнятості на безоплатній основі. Громадянам звертатися до цих установ немає потреби.
За новими умовами безпроцентний кредит можна буде витрачати виключно на придбання обладнання або матеріалів, необхідних для започаткування підприємницької справи.
Майбутній підприємець відповідає за достовірність, поданої їм інформації. У тому числі про наявність фінансових зобов’язань, що перевищують розмір отриманої соціальної допомоги.
Хто приймає рішення щодо надання допомоги
Усі питання щодо надання позики в рамках «Руки допомоги» вирішуватимуться спеціально створеною комісією з кожного запиту безробітних громадян.
- До складу комісії обов’язково входять:
- працівники центру зайнятості, на обліку якого стоїть громадянин;
- представники місцевого органу соцзахисту населення;
- орган місцевого самоврядування;
- працівники податкової служби;
- представники об’єднань роботодавців та профспілок – за згодою сторін.
Обов’язки щодо підготовки документів на розгляд комісії з питань надання державної допомоги лягають на плечі центру зайнятості. Безробітні громадяни, які подали заявку на отримання соціальної допомоги, повинні бути поінформовані письмово про час та дату проведення засідання комісії. Альтернативою паперового листа може бути електронний лист, що не є порушенням законодавства. Єдина умова – майбутній підприємець повинен отримати таке повідомлення не пізніше ніж за 5 робочих днів до проведення засідання з його питання.
В окремих випадках засідання комісії може бути проведене без присутності безробітного громадянина, який звернувся з питань надання допомоги.
На засіданні комісії безробітний громадянин має подати та захистити створений ним бізнес-план щодо розвитку власної справи. Рішення комісії про надання громадянину соціальної допомоги, що звернувся, як і її відмова, в обов’язковому порядку оформляється протоколом.
Рішення про розмір державної соціальної допомоги також ухвалюється створеною комісією. Розмір кредитної лінії залежить від потреб майбутнього бізнесу, про які судять на підставі представленого бізнесменом бізнес-плану. Валюта здобуття соціальної позики – гривні.
Коли можуть відмовити в отриманні соціальної позички
Що може вплинути на рішення комісії з питань надання соціальної фінансової допомоги:
- громадянин має виконавче рішення на обмеження власності, що йому належить;
- незнята судимість, або рішення суду, яке застосовується із відстроченням;
- заборгованість за непогашеними кредитами, якщо її розмір перевищує граничну суму державної допомоги.
Комісія приймає рішення з урахуванням життєвих обставин індивідуально по кожному громадянину, який звернувся. Тобто сама собою наявність або відсутність судимості не стане вирішальним фактором у питанні отримання допомоги, як і борги за кредитами. Приймуть до уваги всі фактори в сукупності. Одним із головних критеріїв виступатиме бізнес-план і те, як громадянин зможе його презентувати.
Рішення комісії буде передано громадянину письмово не пізніше 5 днів після проведення засідання.
Раз на квартал особи, які вже отримали допомогу в рамках державної програми, можуть бути запрошені на засідання комісії для подання публічного звіту щодо запровадження власного бізнесу. Доповідачі обираються комісією у довільному порядку.
Заснування юридичної особи
Якщо комісія з центру зайнятості та органів соціального захисту прийняла позитивне рішення щодо надання допомоги, громадянин, який звернувся, зобов’язується протягом 30 днів відкрити свою справу – заснувати юридичну особу або зареєструвати себе як ФОП (фізична особа підприємця). Відлік 30 днів починається з моменту отримання громадянином повідомлення про прийняте комісією рішення. Якщо реєстрація у цей час не відбулася без поважних причин – особа втрачає право на отримання соціальної допомоги. Якщо існують об’єктивні причини, які потребують відстрочення реєстрації, термін може бути продовжений до 60 календарних днів. До поважних причин відносять хворобу майбутнього підприємця, смерть близького члена сім’ї, догляд за хворою дитиною до 14 років та інші.
Як отримати гроші в рамках проекту
Щоб отримати кошти на закупівлю матеріалів та обладнання у рамках проекту «Рука допомоги», підприємець має подати такі документи:
- рахунок, квитанцію чи накладну;
- договір із постачальником матеріалів чи обладнання, з обов’язковою вказівкою штрафних санкцій постачальнику у разіневиконання умов постачання.
Як оформляється отримання державної позики
Державна допомога безробітним підприємцям обов’язково оформляється юридичною угодою. Угода носить назву: отримання фінансової допомоги на придбання громадянином з малозабезпеченої сім’ї економічної самостійності. Цей договір готує центр зайнятості та надає на підпис безробітному громадянину. З іншого боку, документ підписується співробітником місцевого центру зайнятості, а також готується на підпис представникам регіонального центру зайнятості.
На момент укладання угоди з центром зайнятості громадянин повинен мати чинний правовий статус особи, яка займається підприємницькою діяльністю. У договорі обов’язково повинні бути прописані умови його дострокового розірвання та обставини, які можуть призвести до дострокового повернення позикових коштів.
Контроль за виконанням умов укладеного договору лежить на регіональних центрах зайнятості.
Обов’язки підприємця, який отримав допомогу
Права та обов’язки сторін у рамках «Руки допомоги» визначає підписаний юридичний документ.
Бізнесмен, якому буде перерахована допомога, зобов’язаний:
- раз на квартал подавати комісії ЦЗ звіт про стан справ;
- підтримувати прибутковість свого бізнесу;
- своєчасно сплачувати податки;
- у 5-денний термін повідомляти про працевлаштування або звільнення безробітних громадян із числа малозабезпечених сімей;
- повернути соціальний кредит у строк повному обсязі.
Чи потрібно повертати отримані кошти
Звичайно, допомога від держави буде надана громадянам на зворотній основі. Законодавством передбачено такі терміни повернення соціального кредиту:
не пізніше 3 років після його отримання за графіком погашення, затвердженим центром зайнятості;
достроково, за бажанням підприємця, якщо його фінансові результати дозволяють це зробити;
на вимогу центру зайнятості, якщо громадянин не дотримується умов підписаної раніше угоди;
одноразовим платежем не пізніше 30 днів після закінчення 36 місяців з моменту укладання угоди – якщо між ЦЗ та громадянином було погоджено цей варіант погашення.
За законодавством суму, отриману в рамках проекту «Рука допомоги», може бути зменшено. Зменшити суму можуть сплачені податки, збори, і навіть єдиний внесок обов’язкове соціальне страхування. Якщо за 3 роки сплачені податки та обов’язкові державні внески перевищують розмір отриманої допомоги – соціальний кредит не треба віддавати.
Також як пільги від держави передбачено випадок, коли підприємець може не повертати отриману соціальну допомогу – якщо їм було працевлаштовано не менше ніж 2 наймані робітники. Обов’язкові умови – це повинні бути працівники малозабезпечених сімей, працевлаштовані за напрямом центру зайнятості. З кожним із них обов’язково має бути оформлений трудовий договір не менше ніж на 2 роки.
У разі смерті особи, яка звернулася за соціальною допомогою, її родичі згідно із законом не повинні повертати кредит державі.
Наслідки неповернення коштів
Якщо громадянин не дотримується графіку погашення державної допомоги, ігнорує вимоги регіонального центру зайнятості, на який покладено контроль за виконанням договірних зобов’язань, настає відповідальність. ЦЗ може ініціювати судовий розгляд, який виграє з великою часткою ймовірності. Всі витрати будуть покладені на сторону, що програла.
Підрахунок заборгованості відбувається лише після отримання ЦЗ інформації від податкової служби про сплачені податки та збори суб’єктом підприємницької діяльності.
Сума отриманої фінансової допомоги за проектом «Рука допомоги» за законодавством України не може враховуватись при розрахунку сукупного доходу, що застосовується при призначенні різних видів соціальної допомоги, у тому числі субсидій на оплату комунальних послуг.
Програма міністерства соціальної політики добре показала себе у рамках пілотного проекту, запущеного у 2017 році. У січні 2022 року планується розширити дію проекту «Руки допомоги» на всю територію України, хоча раніше в експерименті уряду брали участь лише 3 області. Цілі програми – зменшення рівня безробіття, створення нових робочих місць та створення умов для розвитку малого бізнесу та головне, допомога в здобутті економічної незалежності незахищеними верствами населення, одним із яких є малозабезпечені сім’ї.
Проект міністра Лазебної одержав високу оцінку світових експертів. Так, міжнародна рада інститутів консалтингу назвала його одним із найперспективніших світових проектів, а група виконавців здобула міжнародну премію у сфері консалтингу. Для простих громадян, які мріють відкрити власну справу – це добрий шанс отримати на розвиток бізнесу близько 97 000 гривень за підтримки місцевих центрів зайнятості. І головне – це кредит без відсотків, що допоможе розвитку нового бізнесу.
Оновлено: