Блог колектора Задати питання

Правила оплати роботи під час карантину

15.11.2020 в 10:22

Правила оплати роботи під час карантину

Не так давно громадянин України звернувся до Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області з проханням роз’яснити, як саме виплачується працевлаштованим особам заробітна плата на час карантину. На дане прохання відгукнувся Юрій Остренко, що займає на даний момент пост головного державного інспектора відділу з питань експертизи умов праці та управління з праці ГУ Держпраці вищеназваної області.

Під час пандемії коронавируса і оголошеного карантину число людей, охочих оформити в мікрофінансових організаціях безвідсоткову позику на 3 місяці або приблизно такий термін, різко збільшилася. Все це пов’язано зі скрутною економічною ситуацією в країні, і людям доводиться шукати дохід на стороні. Так як банки, не бажаючи ризикувати, не пропонують кредити тимчасово безробітним, громадяни звертаються в МФО. Багато залишаються без роботи, при цьому не можуть отримувати допомогу або інші види соціальних виплат від держави. Особливо збільшилась кількість запитів на оформлення кредиту неофіційно працюючим, Україна, так як багато громадян, які перебувають на неофіційній роботі, також позбулися свого джерела доходу. Ситуація в країні почала потроху нормалізуватися, але тепер громадяни опинилися віч-на-віч з іншого, не менш важливою проблемою: розрахунком зарплати на час карантину.

17-го березня поточного року був опублікований Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавирусной хвороби (COVID-19)», і в цьому Законі передбачено деякі рекомендації роботодавцям під час карантину. Основні з них:

  1. Передбачено підставу збільшення кількості днів неоплачуваної відпустки за згодою сторін в разі карантину. Зокрема, в разі схвалення Кабінетом міністрів країни карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», термін перебування у відпустці без збереження зарплати під час карантину не включається до загального терміну.
  2. У разі наявності згоди обох сторін – роботодавця і працівника – працівникові в разі якихось сімейних обставин надаватиметься неоплачувану відпустку терміном не більше 15 календарних днів на рік;
  3. Неоплачувану відпустку може бути наданий на весь час карантину за заявою працівника;
  4. У разі наявності згоди роботодавця, неоплачувану відпустку може бути наданий терміном більш ніж 15 календарних днів, але при цьому працівник зобов’язаний буде вказати статтю відповідного закону в своїй заяві;
  5. Робота вдома легалізована відповідно до прийнятого закону: роботодавець в праві доручити своєму працівникові виконувати певну роботу, яка мала місце бути в трудовому договорі, будинки протягом обумовленого періоду часу, а також надавати працівникові відпустку в разі згоди останнього.

У разі, якщо у працівника є належні умови для роботи вдома, він може написати про це письмову заяву роботодавцю. Те ж саме можна зробити, щоб повідомити про готовність виходити на роботу і виконувати деякі доручення роботодавця. В такому випадку попереджати працівника за два місяці необов’язково, так як тут не йдеться про якісь істотні зміни умов праці. Як і на робочому місці, так і при роботі вдома працівник отримує однакову заробітну плату. Потрібно врахувати, що при використанні інструментів або механізмів може бути передбачена компенсація.

Важливо зауважити, що працівник поза графіком відпусток має право на щорічну відпустку та інші види відпусток, про що і свідчить норми про відпустку. У відповідному Законі не сказано про видах відпусток, але дана норма гойдається всіх видів відпусток:

  • оплачуваної відпустки (щорічні, бойові, чорнобильські, «на дітей»), який може бути наданий поза графіком відпусток;
  • відпустки без збереження зарплати.

Як зазначив експерт, роботодавець не має права примушувати свого працівника використовувати будь-який вид відпустки. Необхідна згода обох сторін, при чому пропонує стороною є роботодавець, а працівник – погоджується.

Режим роботи органів, установ, організацій і підприємств може бути змінений відповідно до ініціативи власника підприємства, організації і т.д. Особливо це стосується установ з обслуговування та прийому фізичних та юридичних осіб.

Працівники, філії яких знаходяться в стані простою на період карантину, встановленого Кабінетом міністрів країни, мають право на виплату компенсації з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки належних працівникові окладу. Така компенсація може бути виплачена роботодавцям за їх зверненнями Державна служба зайнятості. Дані положення були закріплені в Порядком фінансування виплат по частковому безробіттю та надання допомоги по частковому безробіттю. Даний Порядок був затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України.

Автор статті
Олександр Мірошниченко
Написано статей
24
Оновлено:
27.04.2021 в 16:06
Сподобалася стаття?
Очень плохоНеудовлетворительноУдовлетворительноХорошоОтлично (Пока оценок нет)
Loading...